• Politika privatnosti
  • Uslovi Korišćenja
  • Arhiva
  • Login
Nema rezultata
Pregledajte sve rezultate
24sata online
  • SRBIJA
    • POLITIKA I DRUŠTVO
  • BEOGRAD
    • BG INFO
    • BG PREPORUKE
    • BG PRIČE
  • SVET
    • REGION
  • SHOWBIZZ
  • MUZIKA
    • VESTI
  • LIFE & STYLE
  • KULTURA
  • SPORT
  • COVID-19
  • SRBIJA
    • POLITIKA I DRUŠTVO
  • BEOGRAD
    • BG INFO
    • BG PREPORUKE
    • BG PRIČE
  • SVET
    • REGION
  • SHOWBIZZ
  • MUZIKA
    • VESTI
  • LIFE & STYLE
  • KULTURA
  • SPORT
  • COVID-19
Nema rezultata
Pregledajte sve rezultate
24sata online
Nema rezultata
Pregledajte sve rezultate
Početna SRBIJA POLITIKA I DRUŠTVO

KAKVO NAORUŽANJE KORISTI NAŠA VOJSKA: Kad srpska pešadija zapuca, agresora u mestu zakuca

Napisao admin
14. Okt, 2020
u POLITIKA I DRUŠTVO, SRBIJA
0 0
0

Foto: Printscreen/vs.rs

0
DELJENJA
65
PREGLEDA
Share on FacebookShare on Twitter

Ovih dana bilo je mnogo reči o Vojsci Srbije, o njenoj spremnosti da odgovori na najsloženije zadatke, o opremljenosti i modernizaciji naših jedinica, a povod za toliku priču svakako je bila vojna vežba “Sadejstvo 2020”, na kojoj je prikazano sve ono čime raspolažemo i možemo da branimo našu zemlju od eventualne agresije.

Tema je prevazišla granice naše zemlje, vežba je komentarisana u celom regionu, ali to i nije neko iznenađenje, s obzirom da na ovom balkanskom “buretu baruta” svako javno prikazivanje oruđa i oružja budi posebnu pažnju, naročito ako se setimo strašnih ratnih iskustava koji su potresali ove prostore pre 25-30 godina, a da se ne vraćamo u samo malo dalju prošlost i svetske ratove…

Zbog toga je, van svake sumnje, odluka državnog vrha na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da ojača vojnu moć naše zemlje bila više nego neophodna, jer samo uz jaku vojsku, bar u ovom trenutku u kakvom se svet nalazi, možete da računate na bezbednost i na mirne granice, ali i da ratnicima izbijete iz glave ideje o eventualnom napadu na Srbiju.

Zato vam danas predstavljamo oružje koje koristi srpska pešadija, a koje izlazi “ispod čekića” i u domaćim fabrikama – što kao domaći proizvod, što po licenci stranih proizvođača.

PEŠADIJSKO NAORUŽANJE VOJSKE SRBIJE
Automatska puška 7,62mm M70
Po uzoru na proverenu automatsku pušku AKM, konstruktora Nikolaja Kalašnjikova, u fabrici “Zastava Oružje” osvojena je proizvodnja domaćeg modela sa generičkom oznakom M70. Najbrojnije varijante u naoružanju VS su M70B1, sa fiksnim drvenim kundakom, i M70AB2, sa preklopnim metalnim kundakom. Za razliku od AKM-a i drugih izvedenih modela koji su se proizvodili u desetinama država, M70 ima mogućnost gađanja tromblonskom minom.

Foto: Printscreen/vs.rs

Automatska puška 7,62 mm M-70 AB2 namenjena je za uništavanje žive sile i vatrenih sredstava protivnika. Puškom opremljenom tromblonom uspešno se mogu uništavati oklopna i druga borbena vozila, bunkeri, utvrđene zgrade, i zadimljavati i osvetljavati bojište. Na pušku se po potrebi može ugraditi prigušivač pucnja.

Najbolje rezultate prilikom gađanja na živu silu postižu se: jedinačnom paljbom do 400 m, kratkim rafalima do 300 m, a dugim rafalima do 200 m. Sasređenom paljbom više strelaca na otkrivene i grupisane ciljeve uspešno se može gađati do 600 m. Uspešno dejstvo na ciljeve u vazdušnom prostoru je na daljinama do 500 metara.

Automatska puška Zastava M-21 5,56 mm
Automatska puška M-21 5,56 mm konstruisana je na bazi poznatog “kalašnjikova” AK-47, a odlikuje je vrlo dobra ergonomska konstrukcija, mali trzaj, efikasan i pouzdan sistem bravljenja i mehanizma za okidanje.

Foto: Printscreen/vs.rs

Namenjena je za uništavanje nezaštićene i balističkim prslukom zaštićene žive sile na daljinama do 500 metara. Korišćenjem potcevnog bacača granata vrlo uspešno se mogu uništavati lakše oklopljena borbena i neborbena vozila, zadimljavati i osvetljavati bojište.

Automatski pištolj 7,65 mm M84 škorpion
Automatski pištolj 7,65 mm M84 nosi domaću oznaku, ali reč je o češkom pištolju Vz.61 “škorpion”, proizvedenom po licenci u fabrici “Zastava” u Kragujevcu. Prvobitno su automatski pištolji nosili oznaku M61(j).

Automatski pištolj M84, kao i original koji je proizvođen za članice Varšavskog pakta, predviđen je prvenstveno za samoodbranu posada tenkova, borbenih vozila pešadije i drugih vozila u kojima nema dovoljno prostora za smeštaj oružja sa dugim cevima.

Za primenu u specijalnim snagama M84 oprema se prigušivačem pucnja domaće proizvodnje.

Bacač granata automatski 30 mm M-93
Na osnovu ruskog automatskog bacača granata AGS-17 “plamja”, u fabrici “Zastava Oružje” u Kragujevcu usvojena je proizvodnja domaćeg oruđa sa oznakom ABG M93. U jedinicama vojske koristi se od 1999. godine.

Foto: Printscreen/vs.rs

Komplet automatskog bacača granata M93 čine bacač sa nišanskom spravom NSBG-1 (ima durbin sa uvećanjem 2,6 puta), tri municijske kutije (doboša), šest redenika sa po 30 članaka, punjač redenika, durbin za rektifikaciju i individualni komplet.

Bacač granata automatski 30mm M-93 je oruđe za podršku pešadije, namenjeno za neutralisanje žive sile i vatrenih sredstava u nepotpunim zaklonima i van njih, kao i za uništavanje lako oklopljenih borbenih i neborbenih vozila. Pogodan je za gađanje ciljeva koji se nalaze iza prirodnih prepreka.

Minobacač 60 mm M-57
Minobacač 60 mm M-57 gađa ubacnom putanjom pa je pogodan za gađanje ciljeva na zadnjem nagibu, u jarugama i zemljišnim udubljenjima. Za izvršenje ovih zadataka upotrebljava trenutnu, dimnu i osvetljavajuću minu.

Foto: Printscreen/vs.rs

Minobacač 60 mm M-57 je namenjen za neutralisanje žive sile i vatrenih sredstava neprijatelja (otkrivenih i u zaklonima), stvaranje dimnih zavesa radi zaslepljivanja neprijatelja i maskiranja vlastitih jedinica, osvetljavanje bojišta i za pravljenje prolaza u žičanim preprekama.

Minobacač 82 mm M-69 i M-69A
Minobacačima se u oduvek pridavao veliki značaj jer su to vrlo efikasna i jednostavna oruđa vatrene podrške pešadije. Gađa vertikalnom putanjom, pa je pogodan za gađanje ciljeva na zadnjim nagibima, jarugama, zemljišnim udubljenjima. Upotrebljava se za pravljenje prolaza u žičnim preprekama, zaslepljivanje osmatračnica i vatrenih tačaka i zadimljavanje i osvetljavanje bojišta. Za gađanje minobacačem 82 mm upotrebljava se trenutna, dimna i osvetljavajuća mina.

Foto: Printscreen/vs.rs

Minobacač 82 mm M-69 i M-69A je prateće oruđe pešadije namenjeno za neutralisanje i uništavanje žive sile i vatrenih sredstava protivnika.

Minobacač 120 mm M-75
Minobacač 120 mm M-75 je prateće oruđe pešadije, namenjeno za neutralisanje i uništavanje žive sile i vatrenih sredstava protivnika, stvaranje dimnih zavesa, zaslepljivanje osmatračnica i vatrenih tačaka, osvetljavanje bojišta, otvaranje prolaza kroz žičane prepreke i minska polja i rušenje fortifikacijskih objekata lakog tipa.

Foto: Printscreen/vs.rs

Minobacačima 120 mm M-75 gađa vertikalnom putanjom, pa je pogodan za tučenje ciljeva na zadnjim nagibima, jarugama, zemljišnim udubljenjima. Upotrebljava se za pravljenje prolaza u žičnim preprekama, zaslepljivanje osmatračnica i vatrenih tačaka i zadimljavanje i osvetljavanje bojišta.

Mitraljez 7,62mm M-84
U fabrici “Zastava Oružje” u Kragujevcu tradicionalno se izrađivalo pouzdano oružje na osnovu inostranih uzora. Jedno od dobro izabranih rešenja jeste puškomitraljez (sa nožicama), odnosno mitraljez (sa tronožnim postoljem) kalibra 7,62 mm M-84, nastao na osnovu sovjetskog oružja PKM (Puškomitraljez Kalašnjikova Modifikovani).

Mitraljez 7,62 mm M-84 namenjen je za neutralisanje i uništavanje otkrivenih i maskiranih, grupnih i važnijih pojedinačnih ciljeva, neutralisanje vatrenih sredstava neprijatelja koja dejstvuju kroz puškarnice bunkera ili utvrđenih zgrada, uništavanje i onesposobljavanje motornih i slabije oklopljenih vozila i uništavanje ciljeva u vazdušnom prostoru.

U pešadijskom naoružanju Vojske Srbije nalazi se i protivoklopni lansirni komplet 9K111 Fagot, poreklom iz Sovjetskog Saveza, da kažemo Rusije

Pištolj 9mm CZ-99
Pištolji za potrebe oružanih snaga Srbije već tradicionalno se izrađuju u kragujevačkoj fabrici “Zastava Oružje”, u kojoj su proizvođeni pištolji kalibra 7,62×25 mm M-57, na osnovu sovjetskog modela TT. Kao naslednik tog pištolja, od 1991. godine proizvodi se CZ-99 sa metkom 9 mm “para”.

Foto: Printscreen/vs.rs

Pištolj 9 mm CZ-99 namenjen je za uništavanje žive sile na daljinama do 50 metara.

Poluautomatska snajperska puška 7,9 mm M-76
Po uzoru na porodicu “kalašnjikov”, u fabrici “Zastava Oružje” nastala su dva modela poluautomatskih snajperskih pušaka, prilagođenih za moćniju municiju u odnosu na onu koju koriste standardna oružja pešadije VS. Zato su primenjeni ojačani elementi sistema za pozajmicu barutnih gasova “kalašnjikova”. Puška M-76 koristi metak kalibra 7,92×57 mm “mauzer”.

Poluautomatska snajperska puška 7,9 mm M-76 namenjena je za uništavanje važnijih pojedinačnih otkrivenih i maskiranih živih ciljeva na većim daljinama.

Puška sačmarica Zastava LP 12 PA
U sastav naoružanja ulazi i puška sačmara LP 12 PA, ali i na sajtu VS ističu da je to lovačka puška koja se koristi u policiskim jedinicama kao efikasno oružje u urbanim sredinama na rastojanjima do 150 metara. Efekisano se koristi u zgradama, hodnicima, tunelima, šipražju, čestaru, gustoj šumi i uopšte u uslovima smanjene vidljivosti.

Kalibar se ne izražava u milimetrima već na osnovu prečnika jedne kugle izrađene od engleske funte olova (453,5027 grama).

Puškomitraljez 7,62 mm M72
U osnovi, puškomitraljez M-72 predstavlja derivat automatske puške M-70 sa teškom cevi i dvonožnim postoljem, čime se obezbeđuje veći domet. Ideja razvoja puškomitraljeza unificiranog sa osnovnim oružjem pešadije, preuzeta je od porodice “kalašnjikov”.

Foto: Printscreen/vs.rs

Puškomitraljez 7,62 mm M-72 namenjen je za uništavanje žive sile i sredstava ratne tehnike neprijatelja, kao i za uništavanje ciljeva u vazdušnom prostoru na daljinama do 500 metara.

Snajperska puška M-93 12,7 mm (Crna strela)
Domaća puška 12,7 mm M93 “crna strela”, sa optičkim nišanom M-94 8×56, od kraja devedesetih godina proizvodi se u fabrici “Zastava Oružje” u Kragujevcu. U pitanju je dalekometna puška sa optičkim nišanom, koja se u svetu često naziva antimaterijalna puška, jer se prvenstveno koristi za uništavanje sredstava ratne tehnike.

Foto: Printscreen/vs.rs

Dalekometna puška 12,7 mm M-93 namenjena je za borbu protiv žive sile na otvorenom prostoru, protiv neborbenih lakooklopljenih borbenih vozila, kao i za gađanje osetljivih ciljeva kao što su prizemljeni avioni i helikopteri, sredstva veze, sredstva za elektronsko osmatranje i praćenje itd. Pogodna je za upotrebu u brdskim predelima i za zaštitu pograničnog pojasa, kao i za uništavanje plutajućih mina na rekama i moru.

Izvor: Srbija Danas

Tagovi: naoružanjeVojska Srbije
admin

admin

Sledeća vest
dr Predrag Kon

Dr Kon otkrio koja mesta su najpogodnija za dobijanje korone: Novi talas vreba baš tamo gde svi najčešće idemo!

Ostavite komentar Otkaži

Vaša adresa neće biti javna. Obavezna polja *

Preporučujemo

Lavrov sa Vučićem u Beogradu polovinom decembra

Rusija će podržati rešenje za Kosovo i Metohiju koje za Srbiju prihvatljivo

12 meseca ranije

SRPSKI GRADOVI NA UDARU KORONE! Dr Kon: “Danas očekujemo porast inficiranih virusom”

2 years ranije

24h trending

  • NIKOLA ĐURIČKO: U Srbiju mogu da me vrate “Fest i divni prijatelji

    Dve decenije su zajedno: Suprugu Nikole Đurička retko možete videti u javnosti (FOTO)

    0 deljenja
    Podeli 0 Tweet-uj 0
  • Seka Aleksić: Često kažem da ću umreti debela i gladna

    0 deljenja
    Podeli 0 Tweet-uj 0
  • Tea Tairović otkrila koliko je zaradila od prve “tezge”

    0 deljenja
    Podeli 0 Tweet-uj 0
  • Ana Nikolić: Blokirala sam moju baku od 76 godina, jer je bezobrazna

    0 deljenja
    Podeli 0 Tweet-uj 0
  • Otkriveno zbog čega su raskinuli Rada i Haris?

    0 deljenja
    Podeli 0 Tweet-uj 0

Zapratite nas

Instagram

Zaprati

  • Regionalna pop zvezda i kantautor Petar Grašo nakon brojnih uspešnih koncerata, nastupiće u beogradskoj Štark Areni 11.11.2022. godine sa početkom od 20.30 časova.@petargrasoofficial @skymusic.production @stark_arena #petargraso #koncert #beograd #starkarena #skymusic #skymusicproduction #koncertiubeogradu #desavanjaubeogradu
  • Prvi vikend šestog izdanja Kopaonik Music Week-a održan je ovog vikenda, uz nastupe dve velike muzičke zvezde, @sasamatic_official i @cecaraznatovic. Sudeći po reakcijama kako posetilaca, tako i samih muzičara, upravo ovakvi koncerti bili su ono što je svima najviše nedostajalo, budući da zbog korona virusa prošlogodišnje izdanje nije bilo održano. #musicweekfestival #kopaonik #musicfestival #cecaraznatovic #sasamatic #skymusic
  • Samo još dva dana ostala su do početka šestog izdanja Kopaonik Music Week festivala. Na najpoznatijoj srpskoj planini, u veliko sali hotela Grand, 11. marta nastupiće Saša Matić, dok će ovo veče otvoriti Nenad Cvijetić. Već narednog dana, odnosno 12. marta festivalska publika imaće priliku da uživa uz Cecu Ražnatović, alii Mega bend koji će pre Cecinog nastupa zagrejati atmosferu. Festivalska vrata biće otvorena za publiku od 21:30.@musicweekfestival @cecaraznatovic @sasamatic_official @nenadcvijetic #musicweekfestival #festival #muzika #kopaonik
Foto: Kopaonik Music Week festival/Promo
  • Takmičenje @pesmazaevroviziju privuklo je veliko interesovanje javnosti posle dve polufinalne večeri. Priča se o pesmama, nastupima, ali posebnu pažnju je privukla i scena, kreativnost nastupa, produkcioni i tehnički standardi. Partner @rtsrbije u organizaciji ovog festivala bio je @skymusic.production #pesmazaevroviziju22 #skymusic #skymusicproduction #24online #eurovision #eurovisioncontest #eurovision22
  • Kada bi imao priliku da porazgovaraš sa svojim omiljenim izvođačem, šta bi bilo tvoje prvo pitanje? 
Potrudi se da bude kreativno jer najkreativniji ostvaruju priliku da urade ceo intervju sa izvođačem po svom izboru, i to u Music Week backstage-u! 🤩  Razmisli dobro, a kada smisliš svoje pitanje ostavi ga u komentaru ispod ovog posta!  📌Potrebno je da:
👉🏼Zapratiš @24online.rs i @musicweekfestival 
👉🏼Uz pitanje koje ostaviš u komentaru taguješ izvođača kojem želiš da ga postaviš  Reporter biće proglašen 26. avgusta!  Ove godine si nikad bliže omiljenom izvođaču! 🥳🤩  #24online #musicweekfestival #musicweek2021 
#musicweek #musicweekbelgrade #24onliners #portal24 #skymusicproduction
  • Ponovo smo tu!
Vaš vodič kroz Beograd, svet, showbiz i kulturna dešavanja, ali i svet politike - kompletna informisanost i malo više od toga, na novoj mreži distribucije, sa 9 novih rubrika i potpuno novim izgledom!  I dalje jedine besplatne novine u Beogradu!  Pronađite nas i online na 👉🏼www.24online.rs
  • Ada Ciganlija dobija inkluzivno dečje igralište.  Vest u celosti pročitajte putem linka u opisu profila.
  • Sa lepim vremenom vratile se i smrdibube.  Kako se rešiti ove napasti pročitajte na linku u opisu profila.
  • „Migranti moraju i treba da budu u kampovima“ Policija pronašla 27 iregularnih migranata.  Vest u celosti pročitajte putem linka u opisu profila.

Kategorije

  • Beograd
  • BG INFO
  • BG PREPORUKE
  • BG PRIČE
  • BIZNIS
  • COVID-19
  • DOBRA VEST
  • DOGAĐAJI
  • DOMAĆA SCENA
  • FESTIVALI
  • GLAVNE VESTI
  • HRONIKA
  • KONCERTI
  • Kultura
  • LETO 2020
  • LIFE & STYLE
  • MUZIKA
  • NAGRADE
  • Najnovije vesti
  • POLITIKA I DRUŠTVO
  • REGION
  • SHOWBIZZ
  • Sport
  • SRBIJA
  • SVET
  • SVETSKA SCENA
  • TEMA DANA
  • VESTI

Aplikacija

Naš portal možete i pratiti putem android i iOS aplikacije:

O nama

24h Online je digitalni medijum jedinih besplatnih novina.

  • Politika privatnosti
  • Uslovi Korišćenja
  • Arhiva

© 2021 24h Online - Online izdanje jedinih besplatnih novina 24h.

Nema rezultata
Pregledajte sve rezultate
  • SRBIJA
    • POLITIKA I DRUŠTVO
    • BIZNIS
    • HRONIKA
  • BEOGRAD
    • BG INFO
    • BG PREPORUKE
    • BG PRIČE
  • SVET
    • REGION
  • SHOWBIZZ
    • DOMAĆA SCENA
    • SVETSKA SCENA
  • MUZIKA
    • VESTI
  • LIFE & STYLE
  • KULTURA
  • SPORT
  • COVID-19

© 2021 24h Online - Online izdanje jedinih besplatnih novina 24h.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Upravljanje pristankom za kolačiće
Koristimo kolačiće da bi ubrzali rad web portala.
Funkcionalni Always active
Tehničko skladištenje ili pristup je striktno neophodan za legitimnu svrhu omogućavanja korištenja određene usluge koju izričito traži pretplatnik ili korisnik, ili u jedinu svrhu izvršenja prijenosa komunikacije preko elektronske komunikacijske mreže.
Preferences
Tehničko skladištenje ili pristup su neophodni za legitimnu svrhu čuvanja podešavanja koje ne traži pretplatnik ili korisnik.
Statistics
Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe. Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u anonimne statističke svrhe. Bez sudskog naloga, dobrovoljne suglasnosti od strane vašeg dobavljača internet usluge ili dodatnih zapisa treće strane, informacije sačuvane ili preuzete samo za ovu svrhu obično se ne mogu koristiti za vašu identifikaciju.
Marketing
Tehničko skladište ili pristup su potrebni za kreiranje korisničkih profila za slanje reklama ili za praćenje korisnika na web stranici ili na nekoliko web stranica u slične marketinške svrhe.
Manage options Manage services Manage vendors Read more about these purposes
Opcije
{title} {title} {title}