Srpska pravoslavna crkva dobila je svog 46. poglavara u svojoj istoriji a u pitanju je mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije.
Novog patrijarha – naslednika Irineja Gavrilovića – izabrao je Sveti arhijerejski sabor, čija sednica je održana u kripti Hrama Svetog Save na Vračaru.
Kandidati za patrijarha mogu biti svaki od 30 arhijereja naše crkve sa najmanje pet godina eparhijske službe, a pravo da glasa ima njih 39, koliko Sabor broji članova. Prisutno je 36 članova.
Biografija
Porfirije Perić izabran je za 46. poglavara SPC. Prethodno je bio mitropolit zagrebačko-ljubljanski, kao četvrti mitropolit Eparhije zagrebačko-ljubljanske.
Rođen je 22. jula 1961. godine u Bečeju. Prvo je od troje dece Radivoja i Radojke Perić, koji su se, posle Drugog svetskog rata, iz sela Osinje kraj Dervente u Bosni i Hercegovini doselili u Vojvodinu. Na krštenju je dobio ime Prvoslav. Osnovnoškolsko obrazovanje stekao je u Čurugu, a gimnaziju je završio u Novom Sadu 1980. godine, stoji na sajtu Mitropolije zagrebačke.
Pohađao je studije arheologije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Ubrzo je počeo da studira i na Bogoslovskom fakultetu Srpske Pravoslavne Crkve, na kojem je i diplomirao 1987. godine.
U čin male shime zamonašio ga je, na Tominu nedelju, 11. aprila 1986. godine, njegov duhovni otac, tada jeromonah dr Irinej (Bulović), sadašnji Episkop bački. Iste godine, episkop raško-prizrenski Pavle (Stojčević), potonji patrijarh srpski, rukopoložio je monaha Porfirija u čin jerođakona u manastiru Svete Trojice u Mušutištu 23. juna 1986. godine.
Poslediplomske studije pohađao je na Bogoslovskom fakultetu Nacionalnog i Kapodistrijskog univerziteta u Atini (1987-1990.). Na istom učilištu stekao je zvanje doktora nauka (2004.).
U čin jeromonaha rukopoložen je na Aranđelovdan, 21. novembra 1990. godine, u manastiru Svetih Arhangela u Kovilju. Tada je postavljen za igumana te svete obitelji. Za Episkopa jegarskog, vikara Eparhije bačke, izabran je na zasedanju Svetog Arhijerejskog Sabora 14. maja 1999. godine. Hirotonisao ga je Patrijarh Pavle (Stojčević) u novosadskoj Sabornoj crkvi 13. juna 1999. godine. Za Mitropolita zagrebačko-ljubljanskog izabran je na sednici Svetog Arhijerejskog Sabora 26. maja 2014. godine. Blažene uspomene Patrijarh Irinej (Gavrilović) ga je, 13. juna iste godine, uveo u mitropolitski tron u hramu Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu, na kojem je mitropolit Porfirije nasledio blaženopočivšeg mitropolita Jovana (Pavlovića).
Vanredni je profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Govori grčki i engleski, a služi se ruskim jezikom.
Na inicijativu episkopa Porfirija u manastiru Kovilj formirane su četiri terapijske zajednice za lečenje od bolesti zavisnosti, pod nazivom Zemlja živih. Od osnivanja prve zajednice 2005., do početka 2021. godine, kroz ova jedinstvena lečilišta u kojima su znanja i veštine medicinskih nauka isprepletane sa vekovnim pravoslavnim duhovnim iskustvom, prošlo je gotovo 4.000 štićenika.
U svojstvu predstavnika tradicionalnih Crkava i verskih zajednica u Srbiji, episkop Porfirije je najpre bio član (2005-2008), a zatim i predsednik Saveta Republičke radiodifuzne agencije (2008-2014).
Bio je prvi arhijerej Srpske Pravoslavne Crkve kome je povereno staranje nad organizacijom verskog života u Vojsci Srbije (2010 – 2011.).
Počev od 2002. godine, vladika Porfirije je predsednik Upravnog odbora Srpskog privrednog društva „Privrednik“ u Novom Sadu, gde se posebno angažovao u prikupljanju sredstava za stipendiranje darovitih srpskih đaka i studenata.
Profesura
Doktorsku tezu Mogućnost poznanja Boga kod apostola Pavla po tumačenju svetog Jovana Zlatoustog Vladika Porfirije odbranio je na Bogoslovskom fakultetu Nacionalnog i Kapodistrijskog Univerziteta u Atini 2004. godine. Iste godine je postao docent na Katedri za katihetsko i pastirsko bogoslovlje Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Na toj je katedri nasledio akademika Vladetu Jerotića, sa kojim je dugi niz godina na mnogim poljima blisko sarađivao.
Kao vanredni profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, od 2015. godine, izvodi nastavu na predmetima osnovnih studija Pastirsko bogoslovlje sa psihologijom i Teologija Novog Zaveta, kao i na drugim predmetima master i doktorskog studijskog nivoa. Učestvovao je u pokretanju i promovisanju Biblijskog instituta pri Bogoslovskom fakultetu.
Autor je knjiga Licem k Licu – Biblijsko-pastirska promišljanja o Bogu, čoveku i svetu (Beograd – Zagreb, 2015) i Premudrost u Tajni sakrivena – Ogledi iz Teologije apostola Pavla (Beograd, 2020), tridesetak naučnih, stručnih i popularnih radova objavljenih u domaćim i međunarodnim časopisima. Zbirka intervjua i obraćanja, koje je dao tokom prve dve godine od postavljenja za Mitropolita (2014-2016), objavljena je 2016. godine pod naslovom Zagreb i ja se volimo javno.
Hrvatski mediji
Dok Srbija sa oduševljenjem očekuje ustoličenje novog patrijarha, u Hrvatskoj se kulturna društva, institucije, vernici ali i brojni prijatelji dojučerašnjeg mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Porfirija opraštaju od omiljenog duhovnika. Značajna ličnost zagrebačkog kulturnog i duhovnog života, patrijarh Porfirije ostavio je dubok trag u svojoj mitropoliji.
Srpsko kulturno društvo “Prosvjeta”, centralna kulturna, prosvetna i naučna ustanova Srba u Hrvatskoj na dirljiv se način oprostila od patrijarha Porfirija koji odlazi sa mesta mitropolita zagrebačko-ljubljanskog.
– Našem mitropolitu zagrebačko-ljubljanskom Porfiriju čestitamo na novom i možda najtežem od svih zadataka. Sigurni smo da će kao patrijarh srpski biti vredan i posvećen i da će pravoslavni u njemu imati mudrog zaštitnika. Vaše razumevanje nedaća ali i zadaća svih onih koji predstavljaju srpski narod u Hrvatskoj bilo je značajan faktor našeg razvoja. Vaša otvorenost prema učenju i razgovoru sa svima koji su imali potrebu da Vas čuju je bila nesvakidašnja – poručuju iz “Prosvjete”.
– Nadamo se da smo i sami iz toga ponešto naučili i da će Vaša veza sa Zagrebom i našim Društvom ostati trajna.
Sretno Vam u vremenima koja su pred Vama i pred Srpskom pravoslavnom crkvom. Zahvalni smo Vam na svemu! Dostojan! – dodaje se u saopštenju SKD “Prosvjeta”.”Ovim izborom dolaze bolji dani za pravoslavlje na svim prostorima na kojima žive Srbi”
Saša Kosanović, novinar iz Zagreba, prijatelj patrijarha Porfirija, ne krijući radost zbog njegovog izbora, za naš portal kaže:
– Sretan sam i ponosan zbog izbora mitropolita Porfirija za novog patrijarha. Mislim da je Srpska pravoslavna crkva ovime puno dobila, a da je naša mitropolija puno izgubila. Ne očekujem, nego znam da ovim izborom dolaze bolji dani za pravoslavlje na svim prostorima na kojima žive Srbi.
Hrvatski mediji, opraštajući se od odlaska patrijarha Porfirija sa mesta mitropolita zagrebačko-ljubanskog, nazvali su ga “čovekom dijaloga i suživota”. Večernji list se osvrnuo i na reči patrijarha Porfirija da “ovaj svet može biti raj u jednom trenutku, ako svi svima kažemo ‘oprosti’, a u isto vreme ovaj svet može biti pakao zahvaljujući nama”.
Ove novine ističu i patrijarhove reči da “Bog nije vlasnik nijednog naroda. Nije Bog ni Hrvat, ni Srbin, ni Mađar, ni Englez, ni Amerikanac, niti Bog pripada samo nekom narodu s Istoka. Bog je onaj koji jest i on je otac svih ljudi”, ističući da je Zagreb patrijarha Porfirija prihvatio kao svog.Duhovnik, intelektualac, humanitarac
Patrijarh Porfirije je, već deceniju, ne samo predsednik Upravnog odbora, nego i pravi spiritus movens Humanitarnog fonda “Privrednik”, koji obezbeđuje stipendije za veliki broj nadarenih, a siromašnih učenika i studenata, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost.
U tron Mitropolita zagrebačko-ljubljanskih ustoličen je 13. jula 2014. godine u Sabornoj crkvi Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu.
Prema poslednjem popisu iz 2013. godine u Hrvatskoj živi nešto više od 180.000 Srba koji danas čine manje od pet odsto stanovništva te zemlje. Prema popisu iz 1991. godine Srbi u Hrvatskoj su činili 12,2 odsto stanovništva.
Oglasila se i Ruska pravoslavna crkva
Patrijarh moskovski i cele Rusije razgovarao je telefonom sa mitropolitom zagrebačko-ljubljanskim Porfirijem i srdačno mu je čestitao na izboru za patrijarha srpskog.
– U ime arhipastira i pastira, monaštva i mirjana Ruske pravoslavne crkve, kao i u svoje lično ime srdačno Vam čestitam na izboru na presto Arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog! Voljom Duha Svetog i izborom braće-arhipastira, sudbina srpskog pravoslavlja poverena Vam je kao nasledniku blaženopočivšeg patrijarha srpskog Irineja i njegovih nezaboravljenih prethodnika Pavla, Germana, Vikentija, Gavrila, Varnave i Dimitrija, kao i svih naslednika velikog svetitelja srpskog Save – navodi se u čestitki.

On je dodao da su “milioni vernika u njemu dobili duhovnog pastira i učitelja, čije srce, ispunjeno revnošću prema Gospodu i očinskom ljubavlju prema svojim čedima, živi brinući se o potvrđivanju svete pravoslavne vere i očuvanju mnogovekovnog istorijskog nasleđa Srpske pravoslavne crkve”.
Ruski patrijarh je istakao da ne sumnja da će u ovom teškom vremenu ruska i srpska crkva, kao i uvek, podržavati jedna drugu i zajednički se boriti za veru.
Vladika Porfirije srdačno je zahvalio patrijarhu Kirilu na čestici i dobrim željama. Srpskom patrijarhu je čestitao i predsednik Odeljenja za spoljne crkvene veze moskovske patrijaršije, mitropolit Volokolamski Ilarion.
Prestolonaslednik Aleksandar uputio čestitku novoizabranom Patrijarhu
Njegovo Kraljevsko Visočanstvo Prestolonaslednik Aleksandar uputio je svoje najiskrenije čestitke novoizabranom Patrijarhu srpskom Njegovoj Svetosti G-dinu G-dinu Porfiriju.
– Kao Prestolonaslednik i Starešina Kraljevske porodice Srbije, srdačno Vam čestitam na izboru za 46. po redu poglavara naše autokefalne Srpske Pravoslavne Crkve, kličući – Dostojan! Od srca Vam želim da najodgovorniju službu Patrijarha srpskog obavljate u dobrom zdravlju i na mnoga i blaga leta – rekao je Prestolonaslednik Aleksandar.

– Sveta Srpska Pravoslavna Crkva i Kruna najstarije su institucije našeg naroda koje su ga oblikovale, čuvale i vodile kroz vekove. U Vašim Svetim prethodnicima imali smo duhovnu utehu i podršku u zajedničkim poduhvatima za dobrobit našeg naroda. Želja nam je da ovu viševekovnu tradiciju rada na opštoj koristi nastavimo i s Vama, kao duhovnim Ocem i Arhipastirom svih nas, vernih čeda naše Svete Crkve. Uveren sam da ćemo u tom uzvišenom cilju imati Vaš Sveti patrijaraški blagoslov i saradnju – kazao je Prestolonaslednik Aleksandar.
– Osim toga, poznata nam je ljubav i privrženost koju Vaša Svetost oseća prema srpskoj Kraljevskoj porodici, stoga smo uvereni da ćete nastaviti da nam pružate očinsku brigu i podršku, na isti onaj način kako su to radili Vaši prethodnici najsvetijih i blaženih uspomena usnuvši patrijarsi Pavle i Irinej – naveo je Prestolonaslednik Aleksandar.
Počela sveta liturgija u Sabornoj crkvi za ustoličenje Porfirija
Na svečanoj svetoj arhijerejskoj liturgiji u Sabornoj crkvi u Beogradu patrijarh Porfirije se ustoličava na način koji propisuje Sveti arhijerejski sabor, a posle tog čina novoizabrani patrijarh stupa u prava i dužnosti vrhovnog poglavara i starešine Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Predsednik Vučić očekuje se oko 10 časova
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić će doći u Sabornu crkvu oko 10 časova, i prisustvovaće prvoj besedi novog srpskog patrijarha.
Predsednik Srbije čestitao je juče Srbiji novog patrijarha Porfirija.
– Vaša Svetosti, sa radošću sam primio vest o Vašem izboru za naslednika Svetoga trona pećkoga – trona našeg oca Svetog Save Srpskog. U ime Republike Srbije kao i svih naših građana pravoslavne veroispovesti želim Vam da dugo i plodno delate na njivi Gospodnjoj u ime Hristovo, a u čast roda srpskog i sveg roda pravoslavnog. Na tom putu pre Vas nalazili su se, i naš narod vodili, veliki i znameniti srpski arhiepiskopi i patrijarsi koji su znali da u teškim vremenima sačuvaju veru, čast i obraz našeg naroda i odgovore iskušenjima koja su se pred njima nalazila – reči su predsednika.
Ваша светост Патријарх српски Господине Порфирија,
Честитам вам ступање на труну пећкога – трона нашега оца Светог Саве Српског.
Српска национална, духовна и културна колевка је угрожена.