Od 24. decembra, kada je u Srbiji počela imunizacija protiv virusa korona, vakcinu je primilo 12.800 štićenika državnih i privatnih staračkih domova u našoj zemlji, a 7.300 njih je revakcinisano. Kako u razgovoru za naš list kaže Radoslav Milovanović, predsednik Udruženja privatnih domova za stare, od 20.000 starih koji treće doba provode u svim postojećim staračkim domovima, oko 16.000 njih je do sada izrazilo želju da primi vakcinu, što znači da na imunizaciju čeka još 3.200 štićenika državnih i privatnih domova.
Zabrinjava, međutim, podatak da je interesovanje za imunizaciju relativno malo među zaposlenima u privatnim domovima – od 3.000 njih, svega 700 osoba je izrazilo želju da primi vakcinu. To u statističkom prevodu znači da će tek svaka četvrta osoba koja vodi računa o štićenicima staračkih domova biti vakcinisana. Najveći broj štićenika i zaposlenih u ustanovama socijalne zaštite primio je „Fajzer” – „Biontek” i „Sinofarm” vakcinu i do sada nije bilo ozbiljnijih nuspojava.
Naš sagovornik podseća da je imunizacija dobrovoljna, a dom je u obavezi da obezbedi saglasnost korisnika, odnosno njihovih staratelja – ako su u pitanju dementne ili osobe kojima je oduzeta poslovna sposobnost. Vakcinaciji prethodi uvid u medicinski karton starih osoba, merenje temperature i razgovor s lekarom, a dosadašnje iskustvo govori da od oko 40 osoba, jedna ili dve bivaju odbijene jer lekari procene da nisu „kandidati” za vakcinaciju.
Na pitanje da li su dozvoljene posete osobama koje su vakcinisane, Milovanović odgovara potvrdno i kaže da je potrebno da prođu dve nedelje od revakcinacije da bi korisnici staračkih domova mogli da primaju posete.
„Uputstva za posete su striktna – nije dozvoljeno šetanje po domu i odlazak kod štićenika u sobe, već je ustanova u obavezi da obezbedi posete u velikoj prostoriji u prizemlju, u kojoj rastojanje između korisnika mora biti četiri metra. U istom momentu dva štićenika mogu da primaju posete, koje ne smeju da budu duže od 45 minuta, a svi posetioci moraju da nose maske. Iako nismo postavili kao uslov da posetioci budu vakcinisani ili revakcinisani, oni moraju da se pridržavaju svih epidemioloških preventivnih mera. Svaki dom mora da ima jednu osobu koja vodi evidenciju o posetama i uzima podatke od posetioca kako bi u slučaju pojave virusa korona mogli da identifikuju put unosa virusa ili da obaveste posetioce da se u domu pojavio kovid 19. Novina je to što imunizovani štićenici domova imaju pravo, dve nedelje nakon revakcinacije, na kratke odlaske iz doma – koji ne traju duže od nekoliko sati”, zaključuje Radoslav Milovanović.
Zvanična statistika Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja svedoči da su u ustanovama socijalne zaštite virusom korona trenutno zaražena 184 korisnika i 251 zaposleni. Ukupan broj izlečenih korisnika je 5.315, a broj zaposlenih koji su pobedili virus iznosi 2.322.