Osim što se svakodnevno povećava broj novozaraženih, povećava se i broj pacijenata u bolnicama.
U beogradskim kovid-bolnicama priliv pacijenta je veliki. To najbolje oslikava činjenica da koliko se pacijenata otpusti ujutru u vojnoj kovid-bolnici Karaburma, toliko se tokom dana ponovo primi.
“Bolnica Karaburma je puna, pune su nam sve bolnice u Beogradu. Ono što smo prvog decembra uspeli da kompenzujemo Batajnicom, to više sad ne možemo da uradimo. Batajnica nam je puna. Treba nam još jedna Batajnica da bismo kompenzovali ovaj talas, ukoliko se nešto značajno ne promeni. Mi smo ponovo došli u situaciju da pacijente dok ne otvorimo neku od ovih ne kovid-bolnica po četvrti put, transportujemo van Beograda”, naglašava dr Udovičić.
On dodaje i da moramo u naredne dve-tri nedelje da svedemo kontakte na minimum “kako bismo zaustavili ovu spiralu koja se opasno zavrtela”.
“Ove mere koje smo preduzeli pre 10 dana nisu dale jasne rezultate, bolnice su nam sve pune. Mi moramo svesti ove kontakte na minimum. Ja ne znam koju odluku će doneti Krizni štab, a mi kao građani moramo biti svesni da ne dođemo u situaciju da mislimo gde ćemo nekog najmilijeg da smestimo”, ističe dr Udovičić.
Da situacija postaje zabrinjavajuća i da su lekari na izmaku snaga, upozorava jedan od koordinatora kovid-bolnica u Srbiji dr Nebojša Lađević. On naglašava da će, ako se ovako nastavi, i ne-kovid bolnice morati da se vrate u kovid-sistem i da, ukoliko se ne poštuju propisane mere, uvođenje policijskog časa bi bilo najbolje rešenje.
“Možda bi ove koji prave žurke trebalo da odvedemo da vide kako to izgleda. Možda to ne bi bila loša ideja. Da pođu sa nama jednu smenu da odrade. S obzirom da nisu kvalifikovani medicinski radnici, mogli bi da pomognu kao fizički radnici ili transporteri tih bolesnika. Onda bi verovatno poverovali da to postoji”, ističe dr Lađević.
Lekari i dalje traže oštrije mere i apeluju da postanemo svesni situacije. Upozoravaju da je sada najvažnije izbegavanje kontakata i masovno vakcinisanje.
“Mislim da možda ovo jeste trenutak kada možemo da presečemo dalji porast. Po meni bi bilo najbolje kada bismo napravili pauzu u zaražavanju, bilo poštovanjem mera ili zaključavanjem, a da u tom periodu maksimalno pojačamo vakcinaciju ljudi. Vidite, mi imamo na raspolaganju vakcine, ali samo da i ovi ljudi koji ne veruju – izađu da se vakcinišu”, zaključuje dr Lađević.
Da se epidemijska situacija pogoršava rekao je epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon i naglasio da je medicinski deo Kriznog štaba davno zauzeo svoje pozicije i stav da na najmanje sedam dana treba uvesti mere kakve su važile za vikend.
Krajnje nepovoljna situacija u Vojvodini; “Broj se kreće u alarmantnim nivoima”
U protekla 24 časa na teritoriji Vojvodine zabeleženo je bezmalo hiljadu novih slučajeva zaražavanja virusom korona, što je gotovo 600 novoinficiranih više nego juče.
Početak marta, a sve liči na početak novembra. Nakon dvonedeljnog zaravnanja broja novozaraženih u Vojvodini na nivou od oko 700 slučajeva na svaka 24 časa, od danas, nagli skok.
“Taj broj se kreće u nekim alarmantnim nivoima. Tako je u čitavoj Vojvodini 958 novoobolelih, dok je najveći broj na teritoriji Grada Novog Sada, i to 280”, kaže zamenica pokrajinskog sekretara za zdravstvo Olivera Ivanov.
U samom Novom Sadu duplo je više novih slučajeva nego prethodnog dana. Sve se to odražava i na bolnice. U kovid-centru Kliničkog centra Vojvodine, kažu, protekli dan jedan je od težih od početka epidemije. Veliki broj ambulantnih pregleda, a broj hospitalizovanih popeo se na 213.
“Sada, svih naših pet jedinica intezivne terapije su prepune pacijenata koji zahtevaju intezivnu kiseoničku potporu, što znači, evo, da se u ovom talasu, hospitalizuju pacijenti koji imaju težu kliničku sliku i koji zahtevaju boravak više u jedinicima intezivne terapije”, ističe v.d. direktora KC Vojvodine Edita Stokić.
Nimalo ohrabrujući podaci, prema stavu nadležnih, odraz su opuštanja. U prvom redu zbog visokog odziva žitelja Vojvodine na vakcinaciju, pa s toga i stiže poruka da vakcina nije zaštita od zaražavanja.
“Vakcina ne može da spreči pojavu bolesti, već ona sprečava pojavu srednje teške i teške kliničke slike, što znači da i vakcinisani mogu da obole, doduše u nekoj blažoj kliničkoj formi, ali oni kao takvi, mogu da budu prenosioci za ostale”, zaključuje zamenica pokrajinskog sekretara za zdravstvo Olivera Ivanov.
Dakle, oprez i pre i posle vakcinacije je nužan, posebno posmatrano kroz prizmu toga da Institut za javno zdravlje Vojvodine trenutnu epidemiološku situaciju ocenjuje kao krajnje nepovoljnu i očekuje produženje epidemijskog talasa u severnoj Pokrajini.
Izvor: Prva