Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić održao je danas u Starom dvoru sastanak sa predstavnicima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a tema sastanka bilo je dualno obrazovanje. On je ukazao na veliki angažman predsednika Srbije Aleksandra Vučića, podsećajući na međunarodni skup iz decembra 2019. godine.
Tada je Vučić sa predstavnicima Privredne komore i međunarodnih organizacija koje se bave dualnim obrazovanjem naglasio značaj i aktuelnost ove teme u svetu, ali i u našoj zemlji i njenom glavnom gradu.

– Kako je predsednik tada naglasio, društva koja žele da napreduju moraju s jedne strane da naprave obrazovni sistem koji će učenike brzo učiti novim veštinama, a s druge strane važno je da učenici obrazovanjem steknu naviku da čitav život uče. Deset hiljada đaka trenutno je u sistemu dualnog obrazovanja, i nadamo se da će ih biti upisano još 3.300. Imamo veliki broj zainteresovanih privrednih subjekata, ali i lokalna samouprava ima svoj značaj. Vizija i strategija razvoja određenih lokalnih samouprava, u krajnjoj liniji i čitave države, trebalo bi da predvidi koja nam zanimanja trebaju u budućnosti – rekao je Radojičić.

On je istakao da je tim koji radi na ovoj temi unapredio i napravio master plan, koji govori kako smo naš nacionalni model prilagodili svetskim standardima.
– Taj nacionalni plan je živi dokument, koji će iz godine u godinu da se unapređuje – naveo je Radojičić.

Gradonačelnik se na kraju osvrnuo i na video-obraćanje predsednika Srbije na međunarodnom skupu u Švajcarskoj, ukazujući da su svi prisutni shvatili značaj i koncept onoga što smo uradili u ovoj oblasti.
– Dolazimo u situaciju da i drugi iz našeg iskustva mogu da uče – kazao je gradonačelnik u izjavi za medije neposredno pre sastanka u Skupštini grada.
Pomoćnica ministra prosvete Gabrijela Grujić istakla je da je plan razvoja dualnog obrazovanja izuzetno bitan za našu zemlju. Prema njenim rečima, stub razvoja Srbije su ekonomska stabilnost i umrežavanje znanja i veština mladih.
– Cilj je da unapredimo ovaj plan. Podjednako su nam važne centralne opštine, kao i one dalje, poput Lazarevca. U Beogradu se u srednjem stručnom obrazovanju trenutno školuje 64 odsto učenika. Prema preliminarnim rezultatima, imamo 3.300 otvorenih mesta za narednu školsku godinu, što je više od hiljadu mesta u odnosu na prošlu godinu – rekla je Gabrijela Grujić.
Ona je dodala da je ovo prvi korak koji će mladima omogućiti da se zaposle u jednoj od mnogobrojnih firmi u Srbiji, u kojima su obavljali praksu, kao i pokretanje sopstvenih kompanija.